Усвојен закон - корак напред за фриленсере
Народна скупштина Републике Србије је усвојила измене Закона о порезу на доходак грађана којим је предлог Радне групе за решење статуса физичких лица која раде преко интернета уведен у закон.
Народна скупштина Републике Србије је усвојила измене Закона о порезу на доходак грађана којим је предлог Радне групе за решење статуса физичких лица која раде преко интернета уведен у закон. Од 2023. године, физичка лица која се самоопорезују ће имати значајно повољнији порески третман. Са великим задовољством истичемо да је Дигитална заједница била један од учесника Радне групе која је формулисала предлог решења.
Лица која послују преко интернета и даље остају дефинисана Законом о порезу на доходак грађана, чланом 85, тачка 18.
Конкретно, то значи да је овај модел опорезивања намењен физичким лицима за трансакције које се не могу подвести ни под једну другу категорију. На пример то су услуге које физичка лица пружају другим физичким лицима унутар земље или правним и физичким лицима ван земље. Усвојени модел се не може односити на уплате од правних лица унутар Србије.
Физичка лица која се самоопорезују ће плаћати порезе и доприносе на кварталном нивоу. Постојаће 2 опције опорезивања, које ће моћи да се бирају након сваког квартала. Опција један је исплативија за лица која остварују ниже приходе, или им пословање преко интернета представља повремени извор прихода. Лицима која остваре зараде изнад 51.300 РСД месечно је исплативија друга опција усвојеног предлога. У зависности од оствареног прихода оптерећење лица која се одлуче за другу опцију може се кретати од 20- 25% од укупно оствареног прихода.
На примеру просечне месечне бруто зараде у Србији, која износи ~104.000 РСД оптерећење физичких лица која се самоопорезују износиће ~22.350 РСД на месечном нивоу. Изражено у процентима то је 21.5% од укупно остварене зараде.
У претходном тексту смо детаљно представили усвојене моделе опорезивања и нправили калкулатог где ћете моћи да израчунате износе пореза и доприноса у односу на остварени приход.
Усвојено решење представља велики помак у односу на ситуацију пре две године када је оптерећење на основу пореза и доприноса износило ~45%. Усвојени модел подразумева пореско оптерећење између 5% и 25% у зависности од избора опције и оствареног прихода.
Физичка лица која послују преко интернета и остварују мале приходе ће у будућности имати начин да регулишу своје обавезе и остваре своја права без страха од високог пореског оптерећења или пословања у сивој зони. Наредни кораци су успостављање портала, који ће физичким лицима бити довољан за менаџовање пословања, и комплетно испуњење обавеза према држави. Питање које је остало нерешено су права физичких лица која послују преко интернета, и то је свакако тема заговарања Дигиталне заједнице.
Занимају те теме којим се бавимо и желиш да нам се придружиш, то можеш урадити на два начина. Тако што ћеш уплатити чланарину и постати наш члан или нам се придружи као супортер, без обавезе плаћања чланарине. Сви су добродошли!
Извор: digitalnazajednica.org