18. 11. 2022.
Подели:

Аутор: Марко Црњански

Фриленсерима од 1. јануара два модела опорезивања

На помолу коначно решење које би требало да уреди статус фриленсера. У плану су два модела опорезивања.

Сви они који су до сада зарађивали радом на интернету за иностране и домаће клијенте, а нису имали регистровану делатност (паушална агенција или д.о.о.), наилазили су на проблем опорезивања који је резултовао формирањем неколико удружења, али и дискусијом са Владом о решавању статуса ‘фриленсера’ која траје већ више од две године.

Све ово би се требало променити од 1. јануара, уколико се обе стране сложе, захваљујући предложеним изменама Закона о порезу на доходак грађана који би требало да омогући плаћање порезе по два модела. Како преноси РТС, уколико измене буду усвојене од стране Владе, оне би ступиле на снагу већ почетком 2023. године.

Првим моделом обухваћени су сви фриленсери који зарађују до 96.000 динара квартално. Они неће плаћати никакве порезе и доприносе, осим здравственог осигурања које ће износити 1.400 динара месечно. Уколико појединац који одабере први модел пређе тих 96.000 динара, биће у обавези да плаћа ПИО, здравствено и порез на доходак.

Други модел предвиђен је за фриленсере који имају учесталија и већа примања. Неопорезиви део износи 19.300 динара месечно, односно 57.900 квартално, док ће се од бруто прихода одузимати 34% нормираних трошкова – трошкови пословања, струје, интернета. На преостали износ плаћаће се 10% пореза на доходак, здравствено и ПИО.

Поништава се ретроактивно измиривање намета

Када се све срачуна, укупни намети држави према другом моделу износиће око 20% прихода. У тај износ укључен је порез за здравствено и пензионо осигурање, као и порез на приход.

Урош Раденковић, правни заступник Удружења фриленсера и предузетника Србије, за РТС је истакао да фриленсери неће морати да се региструју у АПР-у нити у неком другом регистру, већ ће своје обавезе измиривати преко посебног портала који ће Влада обезбедити, а на којем ће бити у могућности да изберу модел опорезивања.

Потребно је истаћи да ће здравствено осигурање које уплате фриленсери трајати шест месеци и на тај начин ће моћи да буду осигурани и други чланови породице.

Са друге стране, Драган Агатуновић из Пореске управе очекује да прве пореске пријаве за фриленсере буду поднете у априлу 2023. и за први квартал наредне године. Штавише, Пореска управа на основу закона који ће тек бити донет, спрема се да информатичком подршком омогући подношење те пријаве и опорезивање у складу са законом.

Такође, остаје нејасно питање како ће и на који начин Пореска управа да прати ко је платио порез, а ко не. Решења за плаћање пореза која је Пореска управа почела да шаље пре две године за неизмирене намете и то ретроактивно, а због чега су избили протести фриленсера, биће поништена.

Новим законским решењем статус фриленсера биће регулисан након две године преговора са Владом Србије. Измене закона о порезу на доходак грађана и закона о доприносима за обавезно социјално осигурање требало би да се нађу у скупштинској процедури током наредних недеља. По њиховом усвајању, биће донета и подзаконска акта која ће детаљније регулисати опорезивање фриленсера.

Извор: netokracija.rs

Подели: