22. 01. 2023.
Подели:

Аутор: Наталија Дојчиновић

Како ће фриленсери плаћати порез?

БЕОГРАД - Сви који зарађују у страним валутама, од ове године, имају могућност да бирају између два модела за опорезивање, а пријаве и одабир модела подносиће квартално Пореској управи. Неки од њих биће у обавези да плате и заостала пореска дуговања из 2017. године.

Према првом начину обрачуна, од тромесечних прихода фриленсера одузима се 96.000 динара такозваних нормираних трошкова и на тако добијену разлику плаћа се порез по стопи од 20 одсто. Према другом моделу, од тромесечних прихода одузимају се нормирани трошкови од 57.900 динара и 34 одсто остварених прихода сваког конкретног фриленсера. На тако добијену разлику плаћа се порез по стопи од 10 одсто. Закон се односи и на странце који новац зарађују радом на интернету.

"Само решење према мени је дугорочно добро за фриленсере. Ово је нешто најбоље што су они могли да постигну. Они имају изузетно повољан порески третман у односу на друге обвезнике пореза на доходак грађана” каже Иван Антић “Привредни саветник”

Модел опорезивања за ову годину, фриленсери оцењују као добру основу за наставак регулисања њиховог статуса. Међутим, иако их је држава препознала као категорију запослених која има обавезу плаћања пореза на доходак и доприноса, не омогућава им права као осталим пореским обвезницима.

“Овим тренутним решењем та права нису на нивоу запослених. Рецимо, немате право на боловање, немате на одмор, рецимо на одсуство ради неге детета.”“Морала сам да радим целу трудноћу, до последњег дана, пуно радно време ” додала је Милена Вукајловић Удружење радника на интернету.

Када је реч је о обавезама из 2017. године, они фриленсери, као и радници на броду којима је Пореска управа послала решења, обавезе ће плаћати на 120 рата у наредних 10 година, без камате. У канцеларији “Привредног саветника” закључују да су они који порез те 2017. нису плаћали прошли боље од оних који јесу.

“Не можемо говорити да се овде ради о ретроактивном утврђивању пореза, јер ова лица су била дужна у складу са важећим законом у време када су приход остварили да се самоопорезују."

Обавезе из 2017. фриленсери који су у календарској години зарадили до 768.000 динара, не плаћају порез и доприносе.

“Оно што је испреговарало Удружење је да су фриленсери који су зарађивали до око 580 евра на неки начин спашени тог дуга. Али остали нису. И дешава се сада да је обухват тих решења већи у односу на ситуацију од пре 2 године, али да су те суме издељене на 120 рата и онда делују прихавтљивије.”

Пензијско и инвалидско, али и здравствено осигурање, фриленсери ће плаћати сами, а месечни издатак за самосталну уплату доприноса за пензијско и инвалидско осигурање креће се од 8.406 динара. Извор: rtv.rs

Подели: