Најчешћа питања
Све што сте желели да знате о порталу www.frilenseri.purs.gov.rs и порезу сада можете наћи на једном месту.
Потражите још информација и докумената за коришћење портала и пријаву пореза на следећим линковима:
ПОД КОЈОМ ШИФРОМ СЕ ПРИЈАВЉУЈЕМ НА ЗДРАВСТВЕНО ОСИГУРАЊЕ?
Уколико физичко лице закључи усмени уговор о делу са другим физичким лицем са одређеним роком трајања шифра је 1612 (221), а ако закључи уговор о делу без уговореног рока трајања шифра је 1612 (222). Takođe, лица која раде на територији Републике Србије за страног послодавца који нема регистрована представништва у Републици Србији, код кога за обављени посао остварују надокнаду, а нису осигурани по другом основу пријављују се под шифром 232.
ДА ЛИ ПРИХОД ПРИЈАВЉУЈЕМ КАДА СЕ УПЛАТИ НА ПЛАТФОРМУ (НПР. UPWORK) ИЛИ КАДА ЈЕ ПРЕБАЧЕН НА БАНКОВНИ РАЧУН?
Сматра се да је порески обвезник остварио приходе када су му они исплаћени, односно када може са њима да располаже. У случају када је платформа (нпр. Upwork) исплатилац пореског обвезника, у основи можемо да разликујемо две ситуације у вези са тренутком остваривања прихода:
- Платформа исплаћује приходе непосредно пореском обвезнику без потребе да обвезник да налог платформи за пренос средстава на рачун пореског обвезника - у овом случају сматра се да су приходи остварени онда када су уплаћени на рачун пореског обвезника без обзира о ком рачуну пореског обвезника се ради. Дакле, нема никакве разлике у односу на исплате од било ког другог исплатиоца пореског обвезника;
- Платформа обавештава пореског обвезника да може да поднесе налог за пренос прихода са рачуна платформе на рачун пореског обвезника - у овом случају сматра се да су приходи остварени у моменту када је порески обвезник добио обавештење да може поднети налог за пренос средстава на свој рачун без обзира на то о ком рачуну пореског обвезника се ради. Уколико је обвезник одмах поднео одговарајући налог за пренос за целокупан остварени приход, сматраће се да су приходи остварени на дан преноса средстава на рачун пореског обвезника у износу који је пренет на рачун пореског обвезника.
КОЈИ ЈЕ ОПОРЕЗИВ ИЗНОС ПРИХОДА КАДА ВРШИМ ТРАНСФЕР ИСТИХ СА ПЛАТФОРМИ (PAYPAY, PAYONEER) НА РАЧУН У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ?
У конкретном случају се ради о преносу средстава које порески обвезник остварује уплатом на рачун у иностранству, укључујући и рачуне као што су Pay Pal или Payoneer. Начелно, уколико налогодавац пореског обвезника у складу са уговореним условима исплаћује приходе пореском обвезнику на наведене рачуне, сматра се да је порески обвезник остварио приход у висини извршене уплате на дан када је уплата извршена, са чиме се изједначава ситуација када порески обвезник у складу са уговореним условима наплати приход по основу налога платформи преко које је ангажован одмах након добијања обавештења од такве платформе да може дати налог за пренос остварених прихода на свој рачун. С тим у вези, уколико порески обвезник у току пореског периода изврши трансфер наведених прихода на свој рачун у Републици Србији, наведени приходи се умањују за трошкове платног промета који су непосредно повезани са извршеним трансфером, што значи да се оствареним приходом сматра износ умањен за наведене трошкове.
Наиме, остварени приходи опорезују се једном у пореском периоду у износу који је расположив пореском обвезнику након одбитка неопходних оправданих трошкова платног промета, па се приходи пореског обвезника остверени у иностранству који се репатрирају у току једног пореског периода на описани начин:
- Умањују за износ трансферисаних средстава са иностраних рачуна увећаних за трошкове платног промета који су непосредно повезани са извршеним трансфером,
- Увећавају за износ средстава која су уплаћена на рачун пореског обвезника у Републици Србији.
ДА ЛИ ПРЕДУЗЕТНИК У МИРОВАЊУ МОЖЕ БИТИ ФРИЛЕНСЕР?
Уколико сте предузетник чија је делатност у мировању, не можете остваривати приходе као фриленсер.
ДА ЛИ МОГУ ДА ПРИЈАВЉУЈЕМ ПРИХОДЕ КАО ФРИЛЕНСЕР АКО САМ ИХ ОСТВАРИО ПУТЕМ ИНТЕРНЕТ ТРГОВИНЕ (ПРИМЕР ДРОПШИПИНГ И ЕТСИ ПЛАТФОРМА)?
У случају да сте унапред договорили да израдите одређено дело/рукотворину (на пример, накит), и продате преко интернета наручиоцу који је домаће физичко лице или страно физичко или правно лице, а које приликом исплате прихода не обрачунава и не плаћа обавезе по основу пореза и доприноса у Републици Србији, можете пријавити овај приход као приход који остварујете као фриленсер. Дакле, потребно је да самостално израђујете одређену робу и унапред договорите њену продају. Уколико се бавите препродајом робе коју нисте ви израдили, није могуће да пријављујете ове приходе као приходе које остварујете као фриленсер, јер је реч о трговини (делатност).
ДА ЛИ СЕ НА ПРИХОДЕ КОЈЕ ОСТВАРИМ КАО ФРИЛЕНСЕР ПРИМЕЊУЈЕ МАКСИМАЛНА ОСНОВИЦА ЗА ПЛАЋАЊЕ ДОПРИНОСА?
На приходе које остварите као фриленсер у једном кварталу, не примењује се аутоматски највиша основица за плаћање доприноса за обавезно социјално осигурање. То значи да уколико је у једном кварталу остварени приход виши од највише основице за плаћање доприноса, мораћете да платите доприносе на опорезиви приход. Tек по истеку године имате право да поднесете захтев за повраћај више уплаћених доприноса, али током године морате редовно да плаћате те обавезе. Захтев за повраћај више плаћеног доприноса за пензијско и инвалидско осигурање се подноси надлежној филијали Пореске управе према месту пребивалишта физичког лица.
У СЛУЧАЈУ ДА МИ ПОСЛОДАВАЦ ПОШАЉЕ НОВАЦ ИЗ ИНОСТРАНСТВА ДА КУПИМ ОПРЕМУ ЗА РАД, ИЛИ МИ ПОШАЉЕ КАРТИЦУ СА РАСПОЛОЖИВИМ СРЕДСТВИМА ЗА ИСТУ НАМЕНУ – ДА ЛИ ОВАЈ НОВАЦ ПРИЈАВЉУЈЕМ КАО ПРИХОД НА ПОРТАЛУ ФРИЛЕНСЕРИ?
Све уплате које добијете по основу свог рада као фриленсер потребно је да пријавите као приход. Систем самоопорезивања фриленсера препознаје нормиране трошкове, за које није потребно доказати постојање. Дакле, не постоје стварни трошкови фриленсера који се признају, већ само нормирани трошкови. Зависно од опције самоопорезивања за који се определите, нормирани трошкови за које можете умањити своју пореску основицу за период једног квартала износе 103.296 РСД (опција 1) или 62.300 РСД (опција 2). Уз то, у опцији 2 се пореска основица додатно умањује и за 34% бруто прихода. Са овим у вези, потребно је да пријавите приходе било да су исплаћене у новцу, роби, услугама, чињењем или на други начин.
ДА ЛИ КРИПТОВАЛУТЕ МОГУ БИТИ ОСНОВ ЗА ПРИЈАВУ ПРИХОДА НА ПОРТАЛУ ФРИЛЕНСЕРИ?
Приходи фриленсера остварени у криптовалути пријављују се као приход фриленсера.
ДА ЛИ КАО ФРИЛЕНСЕР МОГУ ДА ДОБИЈЕМ ПОТВРДУ О ЗАПОСЛЕЊУ?
У својству фриленсера не можете добити потврду о запослењу, јер није у питању радни однос. Исправа коју можете да добијете је уверење о плаћеним порезима и доприносима.
КОЈА ПРАВА И ОВАВЕЗЕ ПО ОСНОВУ СОЦИЈАЛНОГ ОСИГУРАЊА ИМАЈУ ОСОБЕ СА ИНВАЛИДИТЕТОМ КОЈЕ ОСТВАРУЈУ ПРИХОДЕ ОД ИНВАЛИДИТЕТА, АЛИ УЈЕДНО ОБАВЉАЈУ ПОСЛОВЕ КАО ФРИЛЕНСЕРИ?
Лице може бити обавезно здравствено осигурано само по једном основу. Фриленсер који је обавезно здравствено осигуран као особа са инвалидитетом треба да буде обавезно здравствено осигуран по пречем основу осигурања, односно по основу обављања фриленс послова. У том случају престаје обавезно здравствено осигурање по основу инвалидитета. Важно је напоменути да Законом о здравственом осигурању нису предвиђене одређене категорије инвалидитета.
Када је фриленсер пријављен на обавезно здравствено осигурање тј. обавезно здравствено осигурано по основу обављања фриленс послова преко портала Централног регистра обавезног здравственог осигурања или непосредно у филијали/испостави Републичког фонда за здравствено осигурање према пребивалишту, овера исправе о осигурању на шест месеци не врши се аутоматски, већ „ручно“ након достављених доказа за осигурање по основу обављања фриленс послова и доказа о плаћеним доспелим доприносима.
У смислу одредаба Закона о пензијском и инвалидском осигурању не постоји појам инвалидитета, већ потпуни губитак радне способности.
Корисници инвалидске пензије могу да обављају послове по основу којих остварују накнаду:
- послове по уговору са одређеним роком трајања (221),
- послове по уговору без уговореног рока трајања (222),
- рад на територији Републике Србије за страног послодавца, који нема регистровано представништво у Републици Србији, код кога за обављен посао остварују накнаду, а нису осигурани по другом основу (232).
Обавезно осигурање особе са инвалидитетом не престаје услед остваривања прихода од фриленс рада. Наиме, својство осигураника се стиче са даном почетка, а престаје са даном престанка запослења, обављања самосталне, односно пољопривредне делатности. Уколико је лице осигурано по приоритетном основу приходи остварени по основу обављања фриленс послова, за које постоји обавеза уплате доприноса за пензијско и инвалидско осигурање утичу на висину основице.