Најчешћа питања
Све што сте желели да знате о порталу www.frilenseri.purs.gov.rs и порезу сада можете наћи на једном месту.
Потражите још информација и докумената за коришћење портала и пријаву пореза на следећим линковима:
ДА ЛИ ИМАМ ПРАВО НА ТРУДНИЧКО БОЛОВАЊЕ И ПОРОДИЉСКО ОДСУСТВО?
Будући да је реч о раду ван радног односа, не можете да остварите право на плаћено трудничко боловање и породиљско одсуство од Републичког фонда за здравствено осигурање. Ипак , исплатилац вам може признати ово право уколико то уговором предвидите јер је ваше радно ангажовање у том случају чист облигациони однос, заснован уговором, а у том случају важи слобода уговарања.
ДА ЛИ ИМАМ ПРАВО НА ПЛАЋЕНИ ГОДИШЊИ ОДМОР?
Право на годишњи одмор је право из рада и по основу рада које се остварује у складу са Законом о раду и ратификованом Конвенцијом 132 Међународне организације рада о плаћеном годишњем одмору. Будући да фриленсери раде по основу уговора којима се успоставља облигациони однос, а не радно-правни однос, нема места примени радноправних института, односно, фриленсери немају право на годишњи одмор.
ДА ЛИ ИМАМ ПРАВО НА НОВЧАНУ НАКНАДУ У СЛУЧАЈУ НЕЗАПОСЛЕНОСТИ?
Имајући у виду да као фриленсер нисте били у радном односу у складу са Законом о раду, као и да нисте плаћали доприносе за случај незапослености, немате право на то да од Националне службе за запошљавање тражите да Вам се исплаћује накнада по основу осигурања за случај незапослености.
ДА ЛИ МИ ПРИЈАВОМ ПРИХОДА ПРЕКО ОВОГ ПОРТАЛА ТЕЧЕ ПЕНЗИЈСКИ СТАЖ?
Плаћањем доприноса за пензијско и инвалидско осигурање стичете пензијски стаж, односно права из обавезног пензијског и инвалидског осигурања.
Ако сте запослени или се по било ком другом основу већ врше уплате обавезног пензијског и инвалидског осигурања на Ваше име, уплате које додатно вршите као фриленсер повећавају Ваш лични коефицијент за обрачун пензије, па самим тим и висину старосне, односно инвалидске пензије коју ћете остварити када се за то стекну законски услови, а то је испуњење прописаног пензијског стажа, односно услова за старосну или инвалидску пензију.
По Закону о пензијском и инвалидском осигурању годишњи лични коефицијент може да износи највише пет просечних годишњих зарада у Републици Србији за конкретну календарску годину, па ћете након истека календарске године моћи да остварите право на повраћај доприноса за пензијско и инвалидско осигурање, који су по било ком основу плаћени на Ваше име преко тог лимита.
ГДЕ СЕ И КАКО СЕ ПРИЈАВЉУЈЕМ НА ОБАВЕЗНО СОЦИЈАЛНО ОСИГУРАЊЕ?
Пријаву на социјално осигурање, која подразумева пријаву на пензијско и инвалидско и здравствено осигурање, вршите преко Централног регистра обавезног социјалног осигурања (ЦРОСО).
На располагању вам стоје две опције за ту пријаву:
- Електронска пријава преко портала ЦРОСО https://portal.croso.gov.rs/criscr/faces/Login.jspx или
- Пријава у организацији обавезног социјалног осигурања (Фонда за пензијско и инвалидско осигурање или Фонда за здравствено осигурање)
Дакле, самим чином регистрације на Порталу и пријавом прихода у циљу самоопорезивања, нисте се аутоматски пријавили и на социјално осигурање, већ је потребно да се пријавите на осигурање на један од наведена два начина.
ШТА МИ ЈЕ ПОТРЕБНО ДА БИХ СЕ ПРИЈАВИО НА СОЦИЈАЛНО ОСИГУРАЊЕ ЕЛЕКТРОНСКИМ ПУТЕМ?
За приступ и рад на порталу Централног регистра обавезног социјалног осигурања (ЦРОСО) неопходно да имате активни кориснички налог и њему одговарајући квалификовани електронски сертификат.
Издавање квалификованих електронских сертификата није у надлежности ЦРОСО, већ у надлежности једног од пет регистрованих сертификационих тела у Републици Србији (Пошта Србије, Привредна комора Србије, Министарство унутрашњих послова, Халцом и еСмарт). То значи да се квалификовани електронски сертификати не могу набавити преко ЦРОСО, већ директно у неком од регистрованих сертификационих тела. Квалификовани електронски сертификати издају се на лични захтев.
У зависности од понуде провајдера и природе вашег пословања, можете користити квалификовани електронски сертификат - квалификовани електронски потпис на паметној картици, УСБ кључу или у цлоуд-у, а исти је потребно инсталирати на рачунару на коме планирате да користите сертификат.
Више детаља можете пронаћи наћи на порталу www.frilenseri.purs.gov.rs у секцији Корисна документа.
КАКО СЕ ПРИЈАВЉУЈЕМ НА ОСИГУРАЊЕ?
Детаљно упутство за пријаву на осигурање можете наћи на порталу www.frilenseri.purs.gov.rs у секцији Корисна документа.
ОД КОГ ТРЕНУТКА МИ ТЕЧЕ ЗДРАВСТВЕНО ОСИГУРАЊЕ?
За обављање уговорених послова датум почетка осигурања је: датум закључења уговора или датум наведен у уговору као датум почетка обављања уговорених послова, ако се уговорени послови не обављају у току трајања осигурања по другом основу. Ако се уговорени послови обављају у току трајања осигурања по другом основу, први наредни дан по престанку осигурања по основу радног односа, обављања самосталне делатности, пољопривредне делатности.
Када је реч о случају где фриленсер нема закључен уговор са исплатиоцем, Републички завод за здравствено осигурање је од Министарства здравља затражио мишљење да ли се при изради Закона о здравственом осигурању имало у виду само закључење уговора о делу, као и других уговора код којих се за извршени посао остварује уговорена накнада између послодавца који је правно лице или предузетник и физичког лица или и између физичких лица, јер се за уговор о делу који је закључен само између физичких лица не трежи писмена форма уговора.
У случају да фриленсер има закључен писани уговор и претходни стаж обавезног здравственог осигурања (најмање три месеца непрекидно или шест месеци са прекидима у последњих 18 месеци пре почетка коришћења права из обавезног здравственог осигурања за који је плаћен допринос) исправа о осигурању се оверава на шест месеци од подношења пријаве на обавезно здравствено осигурање.
Ако фриленсер нема претходни стаж обавезног здравственог осигурања исправа о осигурању се оверава на три месеца само за случај пружања хитне медицинске помоћи, до стицања претходног стажа овбавезног здравственог осигурања.
Уколико се не уплати доспели допринос, исправа о осигурању неће бити оверена. Са неовереном исправом о осигурању осигураник има право само на: хитну медицинску помоћ, циљане превентивне прегледе – скининге према одговарајућим националним програмима, обавезну имунизацију према прописима којима се уређује здравствена заштита становништва од заразних болести и палијативно збрињавање.
Ако у међувремену имате додатне уговоре и уплате, здравствено осигурање ће вам се аутоматски продужавати све док вршите уплату обавеза по основу доприноса.
ДО КАДА МИ ВАЖИ ЗДРАВСТВЕНО ОСИГУРАЊЕ?
Обевезно здравствено осигурање осигураника фриленсера важи до дана престанка обављања уговорених послова, односно претходни дан у односу на датум стицања другог приоритетног основа здравственог осигурања.