Најчешћа питања
Све што сте желели да знате о порталу www.frilenseri.purs.gov.rs и порезу сада можете наћи на једном месту.
Потражите још информација и докумената за коришћење портала и пријаву пореза на следећим линковима:
КОЈИ СУ РОКОВИ ЗА ПРИЈАВУ ПРИХОДА?
Рок за подношење пореске пријаве је 30 дана од завршетка квартала. То значи да, се за први квартал пореска пријава подноси до 30. априла, за други квартал до 30. јула, за трећи квартал до 30. октобра и за четврти квартал до 30. јануара. У случају да последњи дан рока пада у нерадни дан или дан празника који се празнује нерадно, рок за подношење се помера на први наредни радни дан.
КАКО СЕ ОБРАЧУНАВАЈУ ПОРЕЗИ И ДОПРИНОСИ?
На порталу www.frilenseri.purs.gov.rs доступан је калкулатор за обрачун пореза и доприноса за обавезно социјално осигурање на основу остварених прихода које пријавите путем овог портала.
ДА ЛИ ПОРЕСКА УПРАВА ДОНОСИ РЕШЕЊЕ ПО КОЈЕМ ПЛАЋАМ СВОЈЕ ОБАВЕЗЕ?
У складу са системом самоопорезивања, Пореска управа не доноси решење о порезима и доприносима већ их сами обрачунавате и плаћате подношењем пријаве ПП ОПО-К.
КАКО ПЛАЋАМ ПОРЕЗЕ И ДОПРИНОСЕ?
Након подношења пореске пријаве преко портала www.frilenseri.purs.gov.rs, генерисаће се уплатница са попуњеним подацима за уплату обавезе и QР кодом, по основу које измирујете своје обавезе.
КОЈИ СУ РОКОВИ ЗА ПЛАЋАЊЕ ПОРЕЗА И ДОПРИНОСА?
Обрачунати порез потребно је платити најкасније до истека рока за подношење пријаве за одређени квартал. Рок за подношење пореске пријаве за први квартал је 30. април, за други квартал 30. јул, за трећи квартал 30. октобар и за четврти квартал 30. јануар.
ШТА СЕ ДЕШАВА УКОЛИКО НИСАМ НА ВРЕМЕ ПРИЈАВИО ПРИХОДЕ?
Уколико нисте пријавили остварене приходе у прописаном року, потребно је да поднесете пријаву, сходно одредбама члана 182б Закона о пореском поступку и пореској администрацији (наведено је могуће само у случају да није отпочео поступак контроле физичког лица), обрачунате камату од наредног дана од дана доспелости обавезе до дана плаћања и измирите пореску обавезу.
Напомињемо да је по члану 180. став 1. тачка 6) Закона о пореском поступку и пореској администрацији и неблаговремено подношење пореске пријаве прекршај за који је предвиђена новчана казна од 5.000-150.000 РСД.
ДА ЛИ СЕ ПОРЕЗИ И ДОПРИНОСИ ОБРАЧУНАВАЈУ НА СВАКУ ИСПЛАТУ ПОНАОСОБ?
Порези и доприноси се не обрачунавају на сваку исплату, већ се подноси пореска пријава која обједињује све приходе остварене у кварталу, и на ту укупну суму се обрачунавају порези и доприноси.
ДА ЛИ ЈЕ ПОТРЕБНО ДА СЕ ОДЈАВИМ СА ПОРТАЛА АКО ВИШЕ НЕ ОСТВАРУЈЕМ ПРИХОДЕ КАО ФРИЛЕНСЕР?
Уколико више не остварујете приходе као фриленсер не морате се одјављивати са портала, јер обавезе настају тек подношењем пореске пријаве.
ДА ЛИ МОГУ ДА ОСИГУРАМ ЧЛАНОВЕ СВОЈЕ ПОРОДИЦЕ НА ОСНОВУ ПРИХОДА КОЈЕ ПРИЈАВЉУЈЕМ ПУТЕМ ОВОГ ПОРТАЛА?
Уколико чланови ваше породице нису обавезно здравствено осигурани по другом основу, могу бити осигурани преко Вас, по основу уплаћених доприноса, као чланови породице.
ДА ЛИ МОГУ ДА ОСТВАРИМ ПРАВО НА НАКНАДУ ЗАРАДЕ ТОКОМ БОЛОВАЊА?
Будући да је реч о раду ван радног односа, не можете да остварујете право на накнаду зараде за време привремене спречености за рад (боловање) од Републичког фонда за здравствено осигурање. Ипак, исплатилац вам може признати ово право уколико то уговором предвидите јер је ваше радно ангажовање у том случају чист облигациони однос, заснован уговором, а у том случају важи слобода уговарања.